close
تبلیغات در اینترنت
انواع شبکه
loading...

مرجع تخصصی هک و امنیت|Ya27

کامپیوتر ها می توانند به روش های مختلفی به شبکه پیوند داده شوند و سطح دسترسی و کنترل متفاوتی برای آن ها تعیین کرد.

تبلیغات
آی پی رنکآی پی رنکآی پی رنکدرج تبلیغ

ساخت فروشگاه کارت شارژ|کاملاً رایگان و حرفه ای

در عرض کمتر از 2 دقیقه فروشگاه کارت شارژ خود را ایجاد کنید و سودی خالص ببرید.

امکانات فروشگاه:

 • کاملاً رایگان
 • بدون نیاز به دانش برنامه نویسی
 • قابلیت اعمال تغییرات دلخواه
 • قالب های متنوع و زیبا
 • قابلیت اتصال دامنه ی شخصی به فروشگاه
 • دارای کنترل پنل گرافیکی و شیک
 • دارای برنامه ی اندروید
 • امکان درج تبلیغات، هدر، آمارگیر، توضیحات دلخواه و...
 • پشتیبانی همیشه پاسخگو
 • واریز درآمد به صورت آنی
 • امنیت بالا
 • بدون نیاز به خرید و وارد کردن کدهای شارژ
 • و ...
برای ایجاد فروشگاه خود ایــنــجــا کلیک کنید و برای مدیریت و وارد شدن دوباره نیز از طریق همین سایت اقدام کنید.
ثبت فروشگاه جدید
مدیریت فروشگاه

کسب درآمد از پست ثابت فیسنما

انواع شبکه

..::Viasa::.. بازدید : 194 پنجشنبه 10 ارديبهشت 1394 : 15:51 نظرات ()

کامپیوتر ها می توانند به روش های مختلفی به شبکه پیوند داده شوند و سطح دسترسی و کنترل متفاوتی برای آن ها تعیین کرد. در بخش زیر با دو نمونه ی بنیادی شبکه یعنی همتا به همتا و مشتری - خدمت گزار آشنا خواهید شد.

شبکه ی همتا به همتا

ساده ترین شکل شبکه، شبکه ی همتا به همتا (Peer - to - Peer Network) است که در آن هر کامپیوتر را می توان به صورت مستقیم به کامپیوتری دیگر متصل کرد. به صورت پیش فرض در شبکه ی همتا به همتا هیچ کامپیوتری نسبت به کامپیوتری دیگر از اختیار و قدرت بیشتری برخوردار نمی باشد. با این وجود می توان هر کامپیوتر را به گونه ای پیکربندی کرد که تنها برخی از منابعش به اشتراک گذاشته شود و از دسترسی به دیگر منابع آن جلوگیری کرد. شبکه ی همتا به همتای سنتی معمولاً از دو یا چند رایانه با قدرت پردازش معمولی تشکیل می شود و هر کامپیوتر می تواند اطلاعات را به کامپیوتری دیگر ارسال و یا از آن دریافت کند. در شکل زیر این موضوع نشان داده شده است.

در زیر مزایا و معایب استفاده از شبکه ی همتا به همتا فهرست شده است:

 • دارای پیکر بندی ساده است.
 • راه اندازی و نگهداری آن از انواع شبکه ارزان تر است.
 • از انعطاف کمی برخوردار است. در صورت گسترش شبکه، تغییر یا اضافه کردن عناصر آن مشکل خواهد بود.
 • دارای امنیت کمی است. در این گونه شبکه، داده ها و منابع به اشتراک گذاشته شده به راحتی در دسترس تمام استفاده کنندگان شبکه قرار می گیرد.
 • در این گونه شبکه نمی توان بیش از چند کامپیوتر به هم پیوند داد.

منبع به اشتراک گذاشته شده در یک شبکه ی همتا به همتا

منبع به اشتراک گذاشته شده در یک شبکه ی همتا به همتا

برای نمونه، فرض کنید کامپیوتر شما عضو شبکه ی همتا به همتایی است که دارای 5 کامپیوتر دیگر می باشد و هر کامپیوتر عضو، فایل های صفحه ی گسترده (Excel) و واژه پرداز (Word) خود را روی هارد دیسک محلی نگهداری می کند. چنانچه اعضای شبکه بخواهند فایل های شما را ویرایش کنند باید به ماشین متصل به شبکه ی شما دسترسی داشته باشند. در این صورت اگر عضوی از شبکه، یکی از فایل های صفحه ی گسترده ی شما را ویرایش و در هارد دیسک محلی خود ذخیره کند، نگهداری نسخه ی واحد از فایل مورد نظر کاری بسیار دشوار می باشد. بنابراین در شبکه ی همتا به همتایی که دارای چندین کامپیوتر می باشند جستجو و مدیریت منابع کاری سخت و دشوار است.

روش ساده برای به اشتراک گذاشتن منابع در شبکه ی همتا به همتا استفاده از مدیریت اشتراک گذاری فایل سیستم عامل می باشد. برای نمونه، می توان روی کامپیوتر متصل به شبکه پوشه ای با نام "SharedDoces" ایجاد کرد و آن را به گونه ای پیکر بندی کرد که تنها اعضای شبکه بتوانند فایل های درون آن را بخوانند. در شبکه ی همتا به همتا هر کاربر می تواند کامپیوترش را به گونه ای تنظیم کند که برخی از منابع برای دیگر کاربران قابل دسترسی و برخی دیگر غیر قابل دسترسی باشند. به عبارت دیگر اشتراک منابع توسط یک کامپیوتر یا مدیریت مرکزی قابل کنترل نمی باشد.

اگرچه شبکه ی همتا به همتای سنتی دارای اندازه ی کوچکی است و در خانه یا دفتر کار مورد استفاده قرار می گیرد، نمونه های خیلی بزرگی از این گونه شبکه به وجود آمده است که در اینترنت دارای کاربرد بسیاری هستند. این گونه ی جدید از شبکه ی همتا به همتا (که به اختصار شبکه ی P2P خوانده می شود) برای به اشتراک گذاشتن فایل ها، کامپیوتر ها را از سراسر جهان به هم پیوند می دهد. برخلاف گونه ی سنتی شبکه ی همتا به همتا، شبکه ی جدید، برای به اشتراک گذاشتن منابع به نرم افزار ویژه ای (افزون بر سیستم عامل) نیاز دارد. از این گونه شبکه می توان به Freenet ،Gnutella و Napster اشاره کرد. در سال 2001، Napster که به کاربران در سراسر جهان امکان به اشتراک گذاشتن فایل های موسیقی را می داد به علت نقض قانون حق انتشار موسیقی دانان و تولیدکنندگان موسیقی، متوقف شد و سپس با اصلاح ان یک خدمت (سرویس) قانونی برای به اشتراک گذاشتن فایل های موسیقی ایجاد و راه اندازی شد. چندی بعد شرکتی با نام Bit Torrent نوعی فن آوری انتقال سریع اطلاعات (که به Bit Torrent شناخته می شود) را ایجاد کرد که به شرکت ها و افراد امکان می داد تا فایل های موسیقی، ویدیو، نرم افزار و بازی خود را روی اینترنت به اشتراک بگذارند.

شبکه ی مشتری - خدمت گزار

دیگر روش طراحی شبکه، استفاده از یک کامپیوتر مرکزی با نام خدمت گزار (Server) است که مدیریت برقراری ارتباط و اشتراک منابع بین کامپیوتر های عضو شبکه، که به عنوان مشتری (Client) شناخته می شوند را ساده و آسان می کند. مشتری معمولاً مانند کامپیوتر شخصی است و به آن پایانه ی کاری (Workstation) نیز گفته می شود. شبکه ای که توسط خدمت گزار به مشتریان متصل به شبکه امکان به اشتراک گذاشتن داده، فضای ذخیره سازی و دستگاه های متصل به خود را می دهد شبکه ی مشتری - خدمت گزار (Client/Server) نامیده می شود. در واقع می توان مدیریت و به اشتراک گذاشتن منابع در شبکه ی مشتری - خدمت گزار را با یک کتابخانه ی عمومی مقایسه کرد. کتابدار شیوه ی استفاده از کتاب ها و دیگر رسانه ها را به خوبی مدیریت می کند که در شبکه این وظیفه را خدمتگزار برای مدیریت منابع به اشتراک گذاشته شده بر عهده دارد.

برای نمونه، اگر یک مراجعه کننده گواهی لازم برای خروج کتاب از کتابخانه را نداشته باشد، کتابدار از خروج کتاب توسط آن فرد جلوگیری خواهد کرد و به همین ترتیب در شبکه، خدمتگزار تنها به مشتریانی امکان دسترسی به منابع مشترک را می دهد که از مجوز لازم برخوردار باشند.

در شبکه ی مشتری - خدمتگزار هر کامپیوتر، یا خدمتگزار است یا مشتری و این امکان وجود دارد که یک کامپیوتر، هم نقش خدمتگزار و هم نقش مشتری را بازی کند. مشتریان متصل به شبکه می توانند برنامه ها را از هارد دیسک محلی اجرا و داده ها را روی آن ذخیره کنند که با متصل شدن به خدمتگزار این امکان برای آن ها فراهم می شود تا از برنامه ها، داده ها و دستگاه های به اشتراک گذاشته شده استفاده کنند. مشتریان شبکه به صورت مستقیم نمی توانند منابع خود را برای دیگر کاربران به اشتراک بگذارند بلکه برای این کار باید از خدمتگزار به عنوان یک واسط استفاده کنند. شکل زیر چگونگی به اشتراک گذاشته شدن منابع در شبکه ی مشتری - خدمتگزار را به خوبی نشان می دهد.

منابع به اشتراک گذاشته شده در شبکه ی مشتری - خدمتگزار

منابع به اشتراک گذاشته شده در شبکه ی مشتری - خدمتگزار

برای اینکه یک کامپیوتر بتواند به عنوان خدمتگزار عمل کند به اجرای یک سیستم عامل شبکه (Network Operation System:NOS) نیاز دارد. سیستم عامل شبکه گونه ی ویژه ای از سیستم عامل است که وظایف زیر را بر عهده دارد.

 • مدیریت داده ها و منابع برای مشتریان.
 • اطمینان از دسترسی کاربران مجاز به شبکه.
 • کنترل انواع فایل هایی که کاربر می تواند باز کند و بخواند.
 • اعمال قوانین ارتباطی بین کامپیوتر ها.
 • تعیین زمان و مکان دسترسی کاربران به شبکه.
 • تأمین نرم افزار های مورد نیاز مشتریان.

از جمله سیستم عامل های شبکه می توان به یونیکس، لینوکس، ویندوز خدمتگزار 2003 و 2008 اشاره کرد و سیستم عامل های ویندوز XP، ویستا و 7 سیستم عامل هایی هستند که روی کامپیوتر های تنها و مشتری نصب می شوند و از قابلیت و توانایی کمتری نسبت به سیستم عامل های شبکه در مدیریت منابع برخوردار می باشد.

معمولاً کامپیوتر های خدمتگزار نسبت به کامپیوتر های مشتری دارای قدرت پردازش، حافظه و ظرفیت ذخیره سازی بیشتری هستند. این گونه کامپیوتر ها حتی ممکن است به سخت افزار های ویژه ای مانند هارد دیسک پشتیبان (که با از کار افتادن هارد دیسک اصلی فعال می شود) مجهز باشند و عملیاتی فراتر از امکانات سیستم عامل را فراهم کنند.

اگر چه شبکه ی مشتری - خدمتگزار در طراحی و نگهداری نسبت به شبکه ی همتا به همتا پیچیدگی بیشتری دارد، ولی دارای مزایایی است که به برخی از آن ها اشاره شده است:

 • حساب کاربری و گذرواژه ی تمام کاربران شبکه به صورت متمرکز قابل مدیریت است.
 • به صورت متمرکز می توان دسترسی به چند منبع مشترک (مانند فایل و چاپگر ) برای یک کاربر یا گروهی از کاربران را تعریف کرد.
 • مشکلات شبکه به صورت متمرکز قابل مشاهده، پیگیری و رفع می باشد.
 • کامپیوتر های خدمتگزار برای پاسخ به نیاز های کامپیوتر های مشتری در کمترین زمان ممکن و انجام پردازش های سنگین طراحی شده اند.
 • به خاطرِ داشتن قدرت بالای پردازش و فضای ذخیره سازی مناسب، کامپیوتر های خدمتگزار می توانند در آنِ واحد به چندین کامپیوتر مشتری متصل شوند.

با توجه به این موارد، شبکه ی مشتری - خدمتگزار نسبت به شبکه ی همتا به همتا دارای قدرت و امنیت بالاتر، انعطاف پذیری بیشتر و مدیریتی ساده تر می باشد.

شبکه ی محلی، شهری و گسترده

شبکه ی محلی (Local Area Network:LAN)، شبکه ای از کامپیوتر ها و دستگاه هایی است که فضای نسبتاً کوچکی مانند یک ساختمان یا دفتر کار را پوشش می دهد. در اوایل سال 1980، شبکه ی محلی به صورت عمومی مورد استفاده قرار گرفت تنها چند کامپیوتر را به روش شبکه ی همتا به همتا می توانست به هم متصل کند. امروزه شبکه های محلی معمولاً خیلی بزرگ تر از قبل و حتی پیچیده تر از شبکه های مشتری - خدمتگزار هستند.

در بیشتر موارد، چندین شبکه ی محلی تنها با استفاده از کامپیوتر های خدمتگزار مختلف به هم متصل می شوند و به راحتی منابع و داده های مشترک خود را مدیریت می کنند. برای نمونه ساختمان یک شرکت را تصور کنید که هر واحد آن دارای شبکه ی محلی اختصاصی بوده و تمام آن ها به یکدیگر متصل می باشند. این شبکه ممکن است دارای بیش از 10 کامپیوتر خدمتگزار، صد ها پایانه ی کاری و چندین دستگاه ذخیره سازی، چاپگر، دورنگار و تلفن باشد.

گاهی اوقات شبکه، فراتر از یک ساختمان گسترش خواهد یافت. به شبکه ای که بزرگ تر از شبکه ی محلی است و کامپیوتر های مشتری و خدمتگزار را از چندین ساختمان به هم متصل می کند شبکه ی شهری (Metropolitan Area Network:MAN) گفته می شود و به خاطر پوشش فاصله ی مکانی، ممکن است شبکه ی شهری از فن آوری انتقال و رسانه های متفاوتی نسبت به شبکه ی محلی استفاده کند.

شبکه ای که دو یا چند شبکه ی محلی یا شهریِ دارای فاصله ی جغرافیایی زیاد را به هم متصل کند شبکه ی گسترده (Wide Area Network:WAN) نامیده می شود. در شبکه ی گسترده به خاطر فاصله ی زیاد بین زیر شبکه ها، روش ها و رسانه های انتقال داده نسبت به شبکه ی محلی کاملاً متفات است. با توجه به این تعاریف و نزدیکی ویژگی های شبکه ی شهری و گسترده، مهندسین شبکه معمولاً از واژه ی شبکه ی گسترده برای تشریح شبکه ی شهری استفاده می کنند.

معمولاً از شبکه ی گسترده برای متصل کردن دفاتر یک شرکت در نقاط مختلف شهر یا جهان و یا متصل کردن شبکه های محلی مختلف به یکدیگر استفاده می شوند و به عنوان بزرگ ترین و متنوع ترین شبکه ی گسترده می توان به اینترنت اشاره کرد.

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
شاید شما هم این ضرب المثل را شنیده باشید که بهترین پلیس کسی است که دزد خوبی باشد. در اینترنت و شبکه نیز برای محافظت از کامپیوتر در مقابل هکرها تا زمانیکه شما با تمام ترفندهای نفوذگران آشنا نباشید نمی توانید به مقابله با آنها بپردازید. ما در اینجا گردهم اومدیم تا یادگیری های خودمون رو در زمینه ی هک و امنیت و شبکه به اشتراک بذاریم. لازم به ذکره که قصد ما آموزش خرابکاری و ایجاد رعب و وحشت نیست. هدف، تبادل اطلاعات و ایجاد بستری امن برای وبمستران برای بهبود امور خودشون و آموزش به علاقه مندان و طالبان این علم هست. ما رو از نظرات و انتقادات و حمایت های خود دریغ نفرمایید.
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  دوست دارید از کدام یک از موضوعات زیر مطالب بیشتری گذاشته شود؟


  صفحات جداگانه
  آخرین اس ام اس های ارسالی

  اس ام اس های خود را برای ما بفرستید تا با نام شما در همین قسمت درج شود. نمایش و عدم نمایش یا نمایش قسمتی از شماره ی شما اختیاری است.


  شماره تلفن برای ارسال اس ام اس:

  50005193075098


  آخرین اس ام اس های ارسالی:

  شماره تلفن                            
  متن
  شماره تلفن                            
  متن
  شماره تلفن                            
  متن
  شماره تلفن                            
  متن
  شماره تلفن                            
  متن

  آمار سایت
 • کل مطالب : 38
 • کل نظرات : 3
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 3
 • آی پی امروز : 11
 • آی پی دیروز : 18
 • بازدید امروز : 56
 • باردید دیروز : 48
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 104
 • بازدید ماه : 1,402
 • بازدید سال : 1,402
 • بازدید کلی : 226,590